Yearly Archives: 2019


„Така, Критиката го истреби осквернувањето на духот од материјата и на критиката од масата, со тоа што го поштеди своето сопствено тело – а го распна туѓото“.Енгелс и Маркс, Критика на критичката критика (1845) После рекордно малата излезност од 41% во првиот круг на претседателските избори, со која граѓаните отворено […]

#Од5тиМајДоКрај: Бојкотот сега е контрапродуктивен, другари!


Од неспособноста, корумпираноста и импровизираното владење на СДСМ и ДУИ најмногу штета претрпија најсиромашните и најескплоатираните групи, по примерот на земјоделците. Иако, во својата предизборна програма, актуелната власт најави сериозни инвестиции и мерки во земјоделското производство, како гарантиран откуп од државата, инвестиции во капацитети за сместување на јаболката, интервентен фонд […]

Земјоделците повторно извисени, тони јаболка скапуваат поради неспособноста на Владата


Фијаското на претседателските избори кое го доживеа кандидатот на владејачката коалиција, Стево Пендаровски, потврди дека штетните политики кои две години ги води нелегитимната влада немаат одобрување од мнозинството граѓани. Иако 31 партија од владејачката коалиција го поддржаја кандидатот на СДСМ, евидентно е огромното незадоволство манифестирано со изгубени 200 000 гласови […]

Претседателските избори докажаа дека владините политики немаат легитимитет од народотСкандалозниот напад врз новинарската екипа од ТВ21 во Арачиново е експлицитен пример дека и со промената на власта, продолжува самоволието и насилството на заштитените партиски членови, кои постојано се амнестираат од секоја владејачка гарнитура. Новинарите кои известувале за секојдневните проблеми на граѓаните во Арачиново, како немањето канализација и водоводен систем […]

СДСМ и ДУИ да одговорат кој е партискиот службеник што ...


Од 15 мај до 25 јули, Република Македонија ќе биде домаќин на воената вежба во која ќе учествуваат 2000 американски војници. Војниците на АРМ ќе имаат прилика во живо да ги сведочат припремите на најзлосторничката армија во светот, а со нивното учество во вежбите ќе добијат шанса да им потпомогнат […]

Реакција за воената вежба „Одлучен удар”


Владата на денешната седница донесе одлука, како чин на солидарност, да биде одвоена помош за реконструирањето на историската катедрала Нотр Дам. Иако пожарот кој вчера се случи претставува загуба и трагедија за светското културно наследство, ваквата постапка никако не може да се протолкува како чин на солидарност. Нема никаков чин […]

Солидарност и интернационализам – со опресираните нации и народи!