Monthly Archives: април 2019


Обвинувањата на владејачката партија СДСМ дека ние одработуваме за груевизам или за Груевски – кој токму СДСМ дозволи да избега без да понесе никаква политичка одговорност – претставува потценувачко замајување на јавноста од нивните катастрофални политики, особено после изјавите на високи бирократи од ЕУ дека во догледно време унијата нема […]

Единствени одработувачи за Груевски се политиките на СДСМ и нивниот ...


СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТА Изминатиот период, откако една мала група од поранешното раководство на Левица потпаднати под подлите манипулации, саботажи и фалсификати на Савески неуспешно се обиде да ја заузда антивладината критика – како еден од главните фокуси на нашата партија – започна да создава внатрешни тензии и опструкции кои го […]

Савески го изгуби судскиот спор против Левица: Апасиев останува единствен ...


„Така, Критиката го истреби осквернувањето на духот од материјата и на критиката од масата, со тоа што го поштеди своето сопствено тело – а го распна туѓото“.Енгелс и Маркс, Критика на критичката критика (1845) После рекордно малата излезност од 41% во првиот круг на претседателските избори, со која граѓаните отворено […]

#Од5тиМајДоКрај: Бојкотот сега е контрапродуктивен, другари!Од неспособноста, корумпираноста и импровизираното владење на СДСМ и ДУИ најмногу штета претрпија најсиромашните и најескплоатираните групи, по примерот на земјоделците. Иако, во својата предизборна програма, актуелната власт најави сериозни инвестиции и мерки во земјоделското производство, како гарантиран откуп од државата, инвестиции во капацитети за сместување на јаболката, интервентен фонд […]

Земјоделците повторно извисени, тони јаболка скапуваат поради неспособноста на Владата


Фијаското на претседателските избори кое го доживеа кандидатот на владејачката коалиција, Стево Пендаровски, потврди дека штетните политики кои две години ги води нелегитимната влада немаат одобрување од мнозинството граѓани. Иако 31 партија од владејачката коалиција го поддржаја кандидатот на СДСМ, евидентно е огромното незадоволство манифестирано со изгубени 200 000 гласови […]

Претседателските избори докажаа дека владините политики немаат легитимитет од народот


Скандалозниот напад врз новинарската екипа од ТВ21 во Арачиново е експлицитен пример дека и со промената на власта, продолжува самоволието и насилството на заштитените партиски членови, кои постојано се амнестираат од секоја владејачка гарнитура. Новинарите кои известувале за секојдневните проблеми на граѓаните во Арачиново, како немањето канализација и водоводен систем […]

СДСМ и ДУИ да одговорат кој е партискиот службеник што ...