(Видео) Џафери одби да ги стави на дневен ред предлог – Законите на Левица за ублажување на кризата

0
360

На денешната пленарна седница во Собрание, пратеникот Борислав Крмов побара дополнување на дневниот ред со двата предлог-закони на Левица, како дополнителни анти-кризни мерки.

Предлог-законите, кои се однесуваат на обезбедување финансиска сигурност за работниците во случај на отказ за време на кризата (т.н. апанажа за работниците) и зголемувањето на сумата која ја добиваат студентите за субвенциониран оброк беа одбиени од претседателот на Собранието, Талат Џафери, со паушално образложение дека се работи за итна седница?!

Ваквото султанско однесување на претседателот на Собранието нема оправдување во услови кога кризата ескалира, со оглед на тоа што самиот Џафери во претходното образложение на процедурална забелешка потенцира дека собраниската седница не е итна.

 

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде