соопштенија


Министерот за здравство Венко Филипче, на гостувањето во Топ Тема, случајно или намерно ги откри плановите на Владата за целосна приватизација на македонското здравство. Тој изјави дека намерата на Министерството за здравство во иднина е постепено да почне да купува услуги од приватните здравствени установи, наместо да вложува во јавното […]

ВЛАСТА НАЈАВУВА ЦЕЛОСНА ПРИВАТИЗАЦИЈА НА МАКЕДОНСКОТО ЗДРАВСТВО!


Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, одлучи предавањето на депонијата “Дрисла” во рацете на германската компанија “Шолц” да се случи по претседателските избори. Италијанската “ФЦЛ Амбиенте” која до сега оперираше со депонијата требаше да инвестира околу 72 милиони евра. Да изградат нова депонија, нова постројка за медицински отпад, автоматизирана перална за […]

Македонија се претвора во депонија на Европа, потребна е строга ...


Македонија денес се наоѓа на дното на Европа во однос на квалитетот на здравјето на нејзините жители, и за две години (2017-2019) е падната за 12 места. Во градската болница “8-ми Септември” од неодамна двата компјутерски томографи не работат, и случаите каде е потребно компјутерско снимање се префрлаат на скопските […]

Потребно е солидарно јавно здравство достапно за ситеПред два дена беа изречени пресудите на случајот од СЈО “Титаник 2”, каде беа осудени бившиот директор на УБК Сашо Мијалков на 3 години затвор, лидерот на ДПА Мендух Тачи (3 години и 2 месеци), поранешниот член на ДИК Бедредин Ибраими (4 години и 6 месеци), и останатите членови на […]

Нема правда во едно општество додека нема економска правда!


Додека владејачката коалиција предводена од СДСМ и ДУИ главниот проблем за загаденоста го лоцира во сиромашните граѓани и маргинализирани групи кои живеат во супстандардни услови , медиумите објавија информации дека индустрискиот гигант ,,Усје” само во месец јануари увезил 291 камион јаглен кокс! Две години од доаѓањето на власт, актуелните владејачки […]

Владата ги обвинува сиромашните за загадувањето, а ја укинува акцизата ...


Преку несреќните изјави на министерот за надворешни работи, Никола Димитров, за грчката телевизија СКАИ дека прашањето за македонското малцинство во Грција е исклучиво грчка работа, полека испливуваат на површина недостатоците и поразите од договорот од Преспа. Ако овој шовинистички договор беше донесен во духот на помирување и пријателство помеѓу двете […]

Од изјавата на Димитров очигледен е шовинизмот на Преспанскиот договор