Добредојдовте на официјалната веб-страница на Левица

More

  Колумни и блогови

  Уставниот суд ќе мора да ја поништи функцијата „Прв вицепремиер”

  Пишува: проф. Димитар Апасиев – Претседател на Левица и пратеник во Собранието на РМ. Целта на Иницијативата за оценка на уставноста и законитоста на Деловникот за изменување и дополнување на Деловникот...

  Две години Преспа – идентитетот бетон

  Изминаа две години од потпишувањето на т.н. Преспански договор, чие спроведување беше против волјата на народот, направено противправно и на шверцерски начин. Да се...

  (НЕ) Еднаквоста во интеграционите процеси

  Еднаквоста во Европската Унија е висок објективен идеал кој  во политиката на проширување останува само субјективна оценка на политичките процеси. На што точно мислам? Враќајќи...

  Дали се доволни мерките кои ги предложи Владата?

  Мерките за сузбивање на пандемијата предложени од СЗО се практикуваат до одредена мерка, но дали се доволни? Самите тие велат дека Кина е пример...

  Хипокризијата на Европа и добродушноста на Кина

  Политичката перверзност на Европската Унија кон Македонија и останатите земји кои чекаат во нејзиното предворје излезе на површина. Уште еднаш. Солидарноста и заедништвото кое...

  Велес, разбуди се!

  Нашиот сакан град, градот на Рацин, на Гемиџиите, место каде што се родиле многу големи луѓе од историјата на Република Македонија, за жал е...

  Последни објави