Добредојдовте на официјалната веб-страница на Левица

More

  Програмски сектори

  На денешен ден 1943 година бил одржан првиот час на македонски јазик

  Далечната 1943 година, на 24 септември во селото Подвис, во областа Копачка, во Кичевско бил одржан првиот училишен час на македонски јазик. Ден голем...

  Османи преку ветинг го релативизира дипломатскиот скандал

  Веќе подолго време меѓународен скандал ја тресе македонската дипломатија, но, за ова, од МНР немаат конкретни одговори, решение ниту пак одговорност или оставки. Единствено...

  Во предизборие Шилегов реконструира веќе реконструиран дел од кејот на Вардар

  Tрадиционално, пред избори Скопје се претвора во огромна градежна парцела, каде што скопските градоначалници меѓусебно се натпреваруваат кој ќе раскопа повеќе улици во обид...

  Иако не може да обезбеди враќање на своите државјани, Македонија прифаќа бегалци од Авганистан заради „стратешкиот договор“ со САД

  Дваесет години после воената интервенција на воениот сојуз НАТО во Авганистан, крајниот исход, кој деновиве јасно го гледаме по сите светски медиуми, не е...

  Лозарите бараат повисоки и гарантирани цени за грозјето

  На почетокот на оваа сезона на бербата на грозјето, лозарите се соочуваат повторно со истите долгогодишни проблеми. Цената по која се откупуваше грозјето долги години...

  (Видео) Сите деца имаат право на достоинствен живот

  Коалицијата „Менуваме“, одржа мирен протест под мотото „Имам право на достоинствен живот“, движејќи се во правец од Владата до Собранието на Република Македонија. Нивните барања...

  Последни објави