ИЗЈАВИ


Здравко Савевски – Фокус – Савески: Додека го занимаваат народот со национални прашања, тој станува се посиромашен12.01.2018


Здравко Савевски – а1 Он – Протест за отпуштената работничка од „Веро“ која морала да се грижи за болното дете10.01.2018


Здравко Савевски – Нова Македонија – Кога текстилците би им земале мера на газдите30.12.2017


Димитар Апасиев – ТВ 21 – Кој се ќе има ќар од рудниците ? – Шекеринска во 2005 дала дозвола за испитувања во Kазандол30.12.2017


Мета – Апелациониот суд да го укине притворот за Савески и Куновски31.05.2016


Патоказ – Прилепскиот огранок на Левица најавува активности29.05.2016


Дејан Лутовски – Дрско е да се игнорираат демонстрантите23.05.2016


Дејан Лутовски – Говор пред АВРМ13.05.2016


Владимир Куновски – Го живеам „Процес“ од Кафка12.05.2016


Марија Џонс – Дебата ЦИВИЛ10.05.2016


Никола Славевски – Изјава за поддршка на Здравко и Владимир10.05.2016


Мета – Демири не доби притвор, Левица бара пуштање и на двајцата нивни членови09.05.2016


24 Вести – Со распитите сакаат да не’ заплашат 09.05.2016


24 Вести – Савески: Борбата за демократија продолжува29.04.2016


ТВ21 – Изјава за „10 Минути“28.04.2016


Кумановски муабети – Прес – конференција на ЛО – Куманово19.04.2016


Цивил – Савески: Потребна е експертска влада за демократски избори08.04.2016


Струмица Денес – Апел на Левица до одговорните институции21.03.2016


Тера ТВ – Левица обвини за партиски вработувања во Клиничка болница – Битола18.03.2016


ТВ Канал Вис – Левица: На карневалот му е потребен маркетинг, но и покриени трибини за поголема посетеност17.03.2016 


24 Струмица – Честитка од Левица: Среќен ви ден другарки08.03.2016


ТВ Орбис – Левица со реакција за наградата на првиот синдикалец во земјава03.03.2016


Мега ТВ – Левица: Се уништува јавното здравство01.03.2016


Телма – Левица на чекор до статус на политичка партија08.02.2016


Либертас – Левица: СОбравме 1000 потписи! Ги поднесуваме документите за регистрација во суд!07.02.2016

Фактор – ЛЕВИЦА официјално нова партија на политичката сцена07.02.2016


Мега ТВ – Офицерскиот дом да се пренамени во Младински културен центар29.12.2016


Либертас – Левица: Изборите во април можат да бидат вовед во отворена диктатура19.01.2016

НОВА ТВ – Левица: Ќе ги бојкотираме изборите на 24 април19.01.2016

Фокус – Избори на 24 април ќе значат воведување во диктатура19.01.2016


Радио Слободна Европа – Левица – нови луѓе, нова понуда29.12.2015

А1ОН – Честитка од Левица: Додека пратениците пливаат во лој, народот се дави во сиромаштија29.12.2015


ВИДЕО – Средба на Левица со Комората на извршители на РМ25.12.2015


НОВА ТВ – „Левица“ против незаконскиот упад на полицијата во кампусот на УКИМ15.12.2015

Плусинфо – Левица: Полицијата ја наруши автономијата на УКИМ15.12.2015


Либертас – Левица: Прифаќаме средба со Комората на извршители, предлагаме сет мерки08.12.2015

НОВА ТВ – „Левица“: Шест мерки за надминување на неправичното присилно извршување08.12.2015

А1ОН – Левица ја прифаќа поканата од КИРМ08.12.2015


НОВА ТВ – „Левица“ со протест за граѓаните – бараат стопирање на законот за извршни одлуки05.12.2015

Плусинфо – Левица бара да се ограничат судските такси и трошоците за извршителите05.12.2015

TV 21 – “E majta”: Përmbaruesit mbledhin haraç, qytetarët paguajnë shumëfishin e borxhit05.12.2015

Телма – „Левицата“ против наплатите на извршителите05.12.2015


Глас на Америка – Левица како нов избор 20.11.2015


Fearless Meddler – Кусо за Левица(та)18.11.2015


INA – Parti e re në skenën politike në Maqedoni17.11.2015

НОВА ТВ – „Левица“ бара да се олеснат процедурите за регистрирање политичка партија17.11.2015 

А1ОН – Левица бара намалување на паричниот надоместок за формирање партија17.11.2015

ПЛУСИНФО – „Левица“: Институциите не смее повеќе да печалат по 6.000 евра за формирање партија17.11.2015


Balkan Insight – New Macedoia party aims for left-wing revival16.11.2015

ТВ ОРБИС – Се собираат 1000 основачки потписи за „Левица“ – 16.11.2015

ПЛУСИНФО – Се собираат 1000 основачки потписи за „Левица16.11.2015


ДСП „ЛЕНКА“ – Соопштение до медиумите по повод формирањето на новата партија „Левица“15.11.2015

ФАКТОР – ЛЕВИЦА ќе биде партија за народот15.11.2015


МКД.МК – „Левица“: Ќе се бориме за социјална правда, демократизација и против меѓуетничките бариери14.11.2015

НОВА ТВ – Левица: Ако не формиравме партија ќе разочаравме многу луѓе кои тоа го очекуваа14.11.2015

ТВ ТЕЛМА – Собирање на потписи за нова партија14.11.2015

ПЛУСИНФО – Се формира нова партија „Левица“14.11.2015