Добредојдовте на официјалната веб-страница на Левица

ЛОКАЛНИ ИЗБОРИ 2021

#ОпштинитеЗаНародот
#ЛевицаВоСоветите
#ЗаокружиБрој15

Кандидати за Градоначалници

ПЕРО ГЕОРГИЕВСКИ

Кандидат за градоначалник на Град Скопје

прочитајте повеќе

ВЕСНА КИРАЏИЕВА

Кандидат за градоначалник на Општина Аеродром

АЛЕКСАНДАР ДИМИТРИЈЕВИЌ

Кандидат за градоначалник на Општина Ѓорче Петров

ДАРКО РИСТОВСКИ

Кандидат за градоначалник на Општина Карпош

ЈУЛИЈАНА ШТРКОВСКА-КОЛАРИЌ

Кандидат за градоначалник на Општина Кисела Вода

АНДРЕА ЈАНКОВ

Кандидат за градоначалник на Општина Центар

ТЕФИК МАХМУТ

Кандидат за градоначалник на Општина Шуто Оризари

ЗЛАТКО АРСОВ

Кандидат за градоначалник на Општина Велес

Советнички листи и изборни програми

Спортот не може да биде привилегија само за богатите деца

*Од гостувањето на координаторката на Левица - Сектор спор, Весна Кираџиева во емисијата „Магазин“. „Промените во спортот би ги започнала од нула, односно од образованието....

Партизираноста на судството продолжува со Весна Дамева

По изборот на Абази за шеф на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, следеше скандалот со синот на Џафери кој полагал правосуден...

Владината одлука за визи кон Куба и Боцвана е уште еден показател за нејзината вазалска позиција

Надворешната политика на Македонија целосно ја има изгубено својата сувереност. Ова го потврдува и одлуката на македонското МНР да воведе визи за земји како...

Левица со кривична пријава против менаџерите на ЕВН заради непријавување кражба на струја во Арачиново

Ја известуваме јавноста дека Правниот сектор на Политичката партија Левица, до Основното јавно обвинителство – Скопје, поднесе кривична пријава против двајца менаџери на „Електродистрибуција“...

ЕУ со Левица против поткупот на медиумите на диктаторот Ковачевски

Покрај низата извештаи на ЕК, кои години наназад неповолно го оценуваат и напредокот во областа на медиумите, сега од Европската Унија, во рамки на...

Доколку Владата не најде решение, следува социјална катастрофа

На први декември Руската Федерација стави забрана за увоз на јаболка и други земјоделски производи од Република Македонија поради појава на инсектот кафеава бубачка. Оваа...

Воведена противуставна двојазичност во стопанството на целата територија на Македонија

Владејачката СДС, слугувајќи на нивниот национал-шовинистички коалиционен партнер ДУИ, продолжува со политики кои го деградираат значењето на македонскиот јазик и го загрозуваат унитарниот карактер...

Владата со народни пари ќе го финансира приватниот сектор

Со одлука на Владата на Република Македонија, од 1ви Декември до 30ти Април, Владата ќе субвенционира повеќе од 200 компании од приватниот сектор. Помошта...

Еколошки црна 2023 година претстои за Македонија

Мизерни 0.65 отсто изнесува делот од буџетот наменет за животната средина за 2023 година, речиси за половина помалку од ланскиот кој изнесуваше 1.1 отсто. Министерот...

Нема класно без национално ослободување – Провизиите се качени во корист на странскиот капитал кој учествува со 76,3% во „Домашните“ банки

Македонската економија има големо присуство на странски банки во домашниот банкарски систем - дури 76.3 отсто! Доколку се анализира движењето на промените во сопственичката...

Заедно можеме да дојдеме до потребите промени! Затоа, на денот на изборите, излези и гласај мудро – да ги тргнеме криминалците од власт!

Иван Јованоски

Доста е! Изгубивме скапоцено време во чекање некој да ни фрли трошки, додека самиот создава империи. СТАНЕТЕ ДА СЕ ОСЛОБОДИМЕ!

Сашко Јанчев

Сите заедно да кажеме дека ни е ДОСТА лажни ветувања и да ставиме крај и ги запреме системските уништувачи на нашиот живот. Првиот чекор во таа насока е глас за нови луѓе, глас за единствената опција – Левица.

Виолета Аврамовска

Да гласаме мудро на овие избори, затоа што се клучни за почеток на промените кои ни се потребни. Потребни се борци кои покажале дека се непоткупливи. Тоа го имаме во Левица!

Димитар Абрашев

Левица донираше еден тон стара хартија за изработка на учебник со брајово писмо

Левица донираше еден тон стара хартија за изработка на учебник со брајово писмо наменет за децата со оштетен вид, ученици во училиштето „Димитар Влахов”...

На повидок проневера на пари одредени за помош на социјално загрозените

До Левица стигнуваат поплаки од поголема група на граѓани од социјално ранливите категории, кои ги исполнуваат условите за финансиска помош согласно Законот за финансиска...

Спортот не може да биде привилегија само за богатите деца

*Од гостувањето на координаторката на Левица - Сектор спор, Весна Кираџиева во емисијата „Магазин“. „Промените во спортот би ги започнала од нула, односно од образованието....

Партизираноста на судството продолжува со Весна Дамева

По изборот на Абази за шеф на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, следеше скандалот со синот на Џафери кој полагал правосуден...

Владината одлука за визи кон Куба и Боцвана е уште еден показател за нејзината вазалска позиција

Надворешната политика на Македонија целосно ја има изгубено својата сувереност. Ова го потврдува и одлуката на македонското МНР да воведе визи за земји како...

Левица донираше еден тон стара хартија за изработка на учебник со брајово писмо

Левица донираше еден тон стара хартија за изработка на учебник со брајово писмо наменет за децата со оштетен вид, ученици во училиштето „Димитар Влахов” во Скопје. Социјалниот сектор на Левица, во координација со скопските локални ограноци на Левица, се приклучи кон акцијата за собирање на...