Преку несреќните изјави на министерот за надворешни работи, Никола Димитров, за грчката телевизија СКАИ дека прашањето за македонското малцинство во Грција е исклучиво грчка работа, полека испливуваат на површина недостатоците и поразите од договорот од Преспа. Ако овој шовинистички договор беше донесен во духот на помирување и пријателство помеѓу двете […]

Од изјавата на Димитров очигледен е шовинизмот на Преспанскиот договор


Институционалниот молк за дивоградбите во заштитеното подрачје Матка уште еднаш потврди дека функционерите на ДУИ единствено работат за своите криминални цели, на штета на јавното добро и интересите на сите граѓани. Директорот на Државниот градежен инспекторат Локман Љимани, сѐ уште одбива да се обрати до јавноста, откако оваа институција се […]

Власта да одговори дали поединци блиски до градоначалникот Беџети незаконски ...


СООПШТЕНИЕ ДО ЈАВНОСТА Политичката партија Левица поднесе иницијатива до Уставниот суд на РМ за целосно поништување на т.н. Закон за употреба на јазиците, поради формално-правни причини, со барање за изрекување временена мерка за стопирање на неговата илегална примена. Спорниот закон е донесен со грубо кршење на сите деловнички процедури во […]

ЛЕВИЦА СО ИНИЦИЈАТИВА ДО УСТАВНИОТ СУД ПО ПОВОД ШВЕРЦУВАНИОТ ...Се чувствуваме должни да ја разјасниме оваа непријатна и тензична ситуација проследена со ниски манипулации и обвинувања, која особено го засегна поширокото членство на Левица. Јавните обвинувања за обиди Партијата да се трансформира во сателит на ВМРО-ДПМНЕ, се ништо повеќе од евтин обид да се подрие борбата против штетните политики […]

НЕ ДОЗВОЛУВАМЕ ИДЕЈАТА ЗА РАМНОПРАВНО ОПШТЕСТВО ДА ЗГАСНЕ ПОРАДИ ХИРОВИТЕ ...


Со одлуката на Министерството за транспорт и врски да продаде државно земјиште зад хотелот „Холидеј Ин”, сегашната власт даде јасно до знаење дека ја продолжува штетната политика на распродавање државно земјиште на приватен капитал за ниски цени. Политичката партија Левица остро протестира поради тоа и бара итно поништување на спорниот […]

Власта мора да ја поништи спорната продажба на земјиштето кај ...


Вакцините се медицинска и општествена придобивка и нивниот историски бенефит не може никако да се побие! Ние како здравствени работници апелираме сите родители да ги вакцинираат нивните деца! Сепак сомнежот кој се јавува кај родителите кој кулминира со антивакцинални кампањи се должи на недоволната контрола на лековите и можноста да […]

Став за задолжителната вакцинација