Марш во чест на Гоце Делчев, предводен од Сашко Јанчев и другарите од Левица

Screenshot 2024-05-16 132116

Loading

Тагови:

Донирај онлајн

На 121 година од загинувањето на најголемиот наш револуционер и татко на македонската нација – Гоце Делчев, Левица по четврти пат го одржа Маршот во негова чест. Овојпат, од Велес до вечното почивалиште на великанот во црквата „Свети Спас“ во Скопје.

Како и минатите години, Маршот го предводеше советникот на Левица од Гевгелија, Сашко Јанчев, во придружба на другатите од Левица.

,,Макотрпниот пат, кој заедно го одиме во чест на неговото херојство и жртва, дава насока во која борбата води кон победа, во која истрајноста и непоколебливоста на волјата се пресудни, а на тоа нѐ учат гоцевите идеали”, истакна Јанчев, Носителот на ИЕ4.

Loading

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ