Ванковска од Струга: Мојот прв говор беше пред Стружани против територијалната поделба

436206775_1001413094675088_7841444708904888449_n

Претседателскиот кандидат на Левица, Билјана Ванковска, придружувана од носителот на ИЕ5, Јована Мојсоска претставувањето на програмата за претседател на Македонија го продолжи со средби со граѓани во Струга.

436264101 1001613394655058 860204387587146389 n

,,Сега сум во Струга, еден град кој ме враќа дваесетина години наназад, во времето на отпорот на стружани кон територијалната организација која тогаш беше воведена. Можам да кажам дека мојот прв говор, обраќање од улица, пред граѓани беше овде. Градот е секако изменет но, луѓето ја споделуваат истата мака, а тоа е корумпирана локална власт, корумпирана центарлна власт и секако младите кои заминуваат.

Практично се брише и дел од минатото. Особено ако се земат и неколку потези кои се преземени овде во едно националистичко влијание би рекла, особено по училиштата. Карти на големи држави, поставување на спомен плочи кои го слават наследството од Голема Албанија од Втората светска војна и слично” – истакна Ванковска.

436269333 1001413268008404 6880689105115823715 n

Во Струга Ванковска имаше средби со голем број жители од повеќе етнички групи.

436205911 1001424208007310 3999577640467444067 n

– Еве пред малку имав средба со еден граѓанин Албанец, а на прашањето „Кога живеевте подобро“, тој вели „Во она време на бивша Југославија имаше ред и се разбиравме. Сега ни ред има, ни поредок“. Ние мора да свртиме нов лист за заедничко добро, без оглед кој сме, што сме, какви сме. Денес овде во Струга ми приоѓаа од оџи до граѓани од различни етнички групи. Навистина преубав дочек. Ми приоѓаат луѓе со кои споделуваме минимални барања за ред, поредок. Значи мојата порака е да се знае дека државата постои за граѓаните, а не граѓаните за државата.”

436236711 1001413154675082 6762468019007512173 n

Посебната порака која ја упати Билјана Ванковска од Струга е граѓаните да не го заборават 24 април бидејќи како што рече, во жарот на битката околу парламентарните избори може да се случи овој ден да им избегне.

-Сметаме на активизам и на мобилизација од граѓаните која нема да почне и да заврши на 8-ми мај. Да почне на 24 април, да заврши на 8 мај и потоа на 9 мај да славиме Ден на победа над фашизмот, истакна Ванковска.

На крајот од посетата, Ванковска положи цвеќе на Споменикот на Револуцијата во Струга.

436354767 1001424164673981 8730649159415243361 n

Loading

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ