Оставка од Спасовски и Османи заради сценирање насилство

левица протест

Во теков на вчерашниот ден, повторно се потврди дека министерот Оливер Спасовски е дел од сценариoто за предизвикување насилство, целосно потфрлајќи соодветно да ја обезбеди критичната точка кај Мавровка. Иако и пред два дена имаше инциденти на оваа точка и министерот мораше соодветно да ја обезбеди локацијата, тој дозволи да биде загрозена безбедноста на илјадниците граѓани кои мирно маршираа!

Дополнително, министерот Спасовски мора да одговори пред јавноста дали дел од лицата кои пукаа на демонстрантите се лица вработени во МВР?

Сомнежите дека се работи за испланирано црно сценарио на власта ја потврдува и најавата на министерот Османи за етнички тензии, доколку не помине предлогот за бугаризација на Македонија.

Поради сцените од прекумерна употреба на сила против цивилите, кои не беа дел од лицата со фантомки, Спасовски мораше уште пред два дена да поднесе оставка.
Вчера бевме сведоци дека огромната маса народ не подлегна на провокациите, монтирани од власта, и продолжи достоинствено да протестира против нивните врховистички политики.

Нема да дозволиме нашите учебници и историја да бидат пишувани од оние кои системски работат да нè асимилираат!
Нема да дозволиме цензура на неофашизмот на Бугарија под изговор за говор на омраза!

Бугарија нема ниту морално, ниту историско право да поставува барања кон македонскиот народ – напротив, антифашистичката борба е гордоста на Македонија.
Нема да дозволиме да бидат избришани темелите на АСНОМ и жртвите на нашите предци!

Ве повикуваме вечер, во што поголем број, да им порачаме на квислинзите на власт – АСНОМ ЖИВЕЕ!

290976525 608192440663824 5362882598881499454 n

ПОЛИТИЧКА ПАРИЈА ЛЕВИЦА

07.07.2022г.

Loading

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ