Добредојдовте на официјалната веб-страница на Левица

ТАГ:

(Видео) Крмов: Власта и во кризна состојба нема волја да ги укине сопствените привилегии

„Ова е нашиот втор обид да ја корегираме една голема неправда. Првиот обид беше да се укине апанажата за функционерите, но, власта очигледно немаше...

(Видео) Џафери одби да ги стави на дневен ред предлог – Законите на Левица за ублажување на кризата

На денешната пленарна седница во Собрание, пратеникот Борислав Крмов побара дополнување на дневниот ред со двата предлог-закони на Левица, како дополнителни анти-кризни мерки. Предлог-законите, кои...

Левица бара апанажа и за работниците

Ја известуваме јавноста дека пратениците на Политичката партија Левица, како единствена автентична партија на трудот, која ги штити интересите на работниците, до Собранието на...

(Видео) Крмов: Министри – милионери земаат апанажа во најсиромашната држава во Европа

Овој предлог-закон ние го предлагаме од повеќе причини. Платите на фунционерите се многу поголеми од просечните плати на македонските граѓани, а условите за добивање...

(Видео) Предлог-законот за укинување на апанажата не се стави на дневен ред поради превод

Предлог-законот за укинување на апанажата не се стави на дневен ред поради превод На денешната собраниска седница, пратеникот и претседател на Левица, Димитар Апасиев, побара...

Извршувањето на државната функција треба да биде чест, а не основа за аморално и противуставно богатење

Пишува Новица Ристески, член на Централниот Комитет и Координаторот на правниот сектор на Левица. Ако општествено – политичките околности не придонесуваат збирно, истите да создаваат...

Последни објави