Добредојдовте на официјалната веб-страница на Левица

More

  АХИЛОВАТА ПЕТА НА НОВИОТ РЕЖИМ

  0
  На 30 септември 2018 година, јасно се изрази народната волја на мнозинството граѓани да апстинираат од гласањето на референдумот. Дури 64% не прифатија да дадат право да се одлучува за ЕУ и НАТО со...

  Dimitar Apasiev: “Bojkot lažnog referenduma! Makedonija ne u NATO!”

  0
  Iste korumpirane elite vladaju Makedonijom poslednje tri decenije i sada, konačno, postoji treća opcija, postoji partija Levica. Tridesetog septembra ove godine u Makedoniji će biti održan referendum na kojem će građani glasati za ili protiv...

  Писмо за поддршка

  0
  Грчката политичка партија НАР (Нова лева струја) ја поздравува непослушноста на македонскиот народ кон заканите на НАТО,САД и ЕУ империјалистите. Со масовниот бојкот против уценувачкиот референдум, луѓето на оваа мала држава одговорија на понижувачките...

  Проглас за народна победа!

  0
  Денес е ГОЛЕМ ДЕН во поновата македонска историја! Денес, еден мал и мирољубив народ на Балканот го покажа своето достоинство и гордо одби да се самоукине! Денес, Македонците, Албанците, Турците, Власите, Србите, Ромите, Бошњаците и сите...

  Македонија, без додавки: зошто мора да се спротиставиме на Договорот Ципрас – Заев

  0
  Вовед   Договорот Ципрас - Заев за Македонија кој имплицира, по инсистирање од грчката страна, дека Македонците мора да ја нарекуваат својата земја „Северна Македонија", наместо едноставно, „Македонија" доби поддршка од некои високоценети имиња од левичарските...

  Писмо за поддршка од грчката левичарска партија „ОКДЕ”

  0
  Го објавуваме добиеното писмо за поддршка од грчката левичарска партија „ОКДЕ” против престојниот референдум и наметнатиот влез во агресорниот пакт НАТО кое беше објавено и во грчките медиуми. Работничкиот народ од Грција го признава...

  Shqiptarët dhe maqedonasit së bashku do të bojkotojnë (Албанците и Македонците заедно ќе Бојкотираат)

  0
  Në frymën e traditës së lavdishme të Republikës së Krushevës, të frymëzuar nga Manifesti i Krushevës, i cili u bën thirrje maqedonasve dhe shqiptarëve të bashkohen dhe luftojnë kundër tiranisë, më 30 shtator, E...

  Писмо за поддршка

  0
  Го објавуваме писмото за поддршка добиено од левичарската организација Радничка фронта од Хрватска. Балканската левица се спротиставува на наметнатиот т.н. Преспански договор од страна на западните елити чија единствена цел е принуден влез на...

  ПРОГЛАС за бојкот на наместениот референдум за Северна Македонија

  0
  Во очи на распишаниот илегален и манипулативен Референдум ЗА Северна Македонија (30 септември 2018), политичката партија Левица, како единствена антиестаблишментска и надетничка партија во Македонија, ја носи одговорноста јасно да каже дека: Резултатот од...

  Неуспешниот референдум значи дефинитивен крај на т.н. Преспански договор

  0
    На 30 септември 2018, доколку граѓаните не сакаат да бидат соучесници на туѓи агенди и платформи и доколку тие достоинствено одбиваат правно да се самоукинат, најдобро е тоа неделно попладне воопшто да не излезат...

  Партиски став на Президиумот на Левица (19.07.2018)

  0
  Македонија се наоѓа пред жешко политичко лето. Премирот Зоран Заев најпрво најави обврзувачки референдум за промена на уставното име со цел влез во НАТО, во периодот крај на септември, почеток на октомври. Владата организираше...

  Соопштение по повод НАТО самитот во Брисел

  0
  С О О П Ш Т Е Н И Е ПО ПОВОД НАТО САМИТОТ ВО БРИСЕЛ има ли крај на понижувањата кои ни ги приредува македонската дипломатија Уште една изгубена година за Република Македонија. На НАТО самитот...

  ЛЕВИЦА Е ПРОТИВ КВИСЛИНШКИОТ ДОГОВОР НА ЗАЕВ

  0
  Лажните левичари од Сириза и лажните социјалдемократи од СДСM играат по воените ноти на НАТО кој, исто како и во минатото, го толерира грчкиот шовинизам. Долгогодишните спорови не треба да се решаваат брзоплето, под притисок...

  Став на Левица за предлогот за промена на името во „Република Илинденска Македонија“

  0
  Политичката партија Левица го осудува недостоинственото однесување на актуелниот премиер Зоран Заев и полтронскиот однос на владејачката коалиција предводена од СДСМ со прифаќање на името „Република Илинденска Македонија“ за севкупна употреба. Левица се залага за...

  Промената на името ќе донесе покорни луѓе и земја без иднина

  0
  Да се каже дека „сме против промена на името“ е недоволно. Актерите кои се за промена на името се сите владејачки политички структури во Македонија, во Грција и Западните сили.  Сите три страни наместо...