Monthly Archives: јули 2019


Македонија останува „инвестициски рај“ на сметка на работничката класа, која продолжува да плаќа висока цена за тоа. Пред неколку дена се случи втората несреќа на работно место овој месец во рудниците кои се сопственост на бугарската фирма „Булмак“. Во хармонија со стандардниот начин на функционирање на работите во Македонија, оваа […]

Македонија останува „инвестициски рај” за газдите, а пекол за работниците


И покрај сите ветувања и уверувања на премиерот Заев и вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, оваа година повторно гледаме катастрофална реализација на капиталните инвестиции. Според објавените податоци од Министерството за финансии, за шест месеци се потрошени само 20% од планираниот буџет за капитални инвестиции – сектор кој е од пресудно […]

И ОВАА ГОДИНА ОЧАЈНА РЕАЛИЗАЦИЈА НА КАПИТАЛНИТЕ ИНВЕСТИЦИИ


Додека владата на СДСМ шири хистерија за надворешни непријатели, локалната мафија со тешка механизација гради директно во водите на Охридското езеро.  Сликата е од градежни активности пред селото Радожда, при што потпорниот ѕид се наоѓа внатре во водите на Охридското езеро. Ова самоволие на партиски моќници е надвор од секаква […]

Заложбите на Владата за Охридското езеро се исти како и ...Најавениот план на Владата за одлучна акција против ширење на дезинформации, е ништо повеќе или помалку од еуфемизам за сервилна цензура на неистомислениците и критичарите на оваа власт, кои довербата од народот одамна ја имаат изгубено. Од самиот почеток на своето владеење, СДСМ спроведува мерки на цензура кои делуваат дистописки. […]

БОРБАТА СО ДЕЗИНФОРМАЦИИТЕ Е ОЧАЈНИЧКА СЛАМКА ЗА КОЈА СЕ ФАЌА ...


Скандалот со одамна делегитимираната институција СЈО е јасен показател дека правдата не може да биде испорачана од елитистички преговори и меѓупартиски пазар на затворени средби. Оваа институција која беше резултат на фамозните „Пржински договори“, по селективното објавување на „бомби“ од СДСМ, стана уште еден инструмент за инсталирање власт која ќе […]

Правдата не може да биде испорачана од партиски пазарења и ...


Кочо Анѓушев со свежо пронајдена загриженост за народот изјавил: „Јавноста треба да знае – половина од кинеските возови се неисправни”. Покрај очигледната анти-кинеска пропаганда, позади оваа изјава се кријат всушност следниве факти: 1.Железниците во Македонија систематски се уништуваат и покрај тоа што железничкиот сообраќај претставува еколошки најчист, безбеден и комфорен […]

Анѓушев да провери со Светска Банка зошто железниците се неисправни