Крај на Заевизмот – ДУИ конечно опозиција

Левица вертикално

Loading

Тагови:

Донирај онлајн

Денес на координативна средба политичките партии – Левица, ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса, Алтернатива и Беса договорија пад на Владата СДСМ-ДУИ.

Конечно после 20 години ДУИ оди во опозиција!

Со обезбедување на потребното мнозинство во Собранието на Република Македонија, загарантирано е распуштање на Владата преку гласање на недоверба – во случај Зоран Заев да не ја поднесе својата оставка.

Овој договор, во ниеден случај не значи коалицирање, и е со единствена цел – да се урне хибридниот режим на ДУИ и СДСМ.

Левица, и понатаму, односно и на идните парламентарни избори, ќе настапува самостојно како единствен политички претставник на македонската угнетена класа.

За идните избори, и тоа кој и како ќе ги организира, претстојат понатамошни преговори во рамки на новото мнозинство.

Loading

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ