левица


Иако измина една недела откако во пожар беа уништени канцелариите и архивата на Државниот инспекторат за животна средина поради несоодветна инсталација, сѐ уште нема никаква најава за одговорност на надлежните кои го дозволиле пропустот. Ваквото ноншалантно однесување на институциите воопшто не изненадува, со оглед на тоа што целиот мандат на […]

За зградата што изгоре биле издвоени 80.000 евра за реконструкција ...


Продолжуваат манипулативните политики од криминалната коалиција предводена од СДС и ДУИ со најавите од првиот заменик-премиер Артан Груби, за воведување на субвенции за фирми кои што ќе фаворизираат граѓани од определени помали етнички заедници при вработувањата. Оваа мерка е крајно несериозна и евтин медиумски трик со кој што оваа коалиција […]

Субвенциите за вработувања по етничка линија водат кон уште поголема ...


Цела година Антикорупциската комисија одбива да отвори предмет против директорот на Агенцијата за разузнавање – Еролд Муслиу, иако до институцијата се доставени три приговори за постоење судир на интереси во работата на Агенцијата. Според сомневањата, Муслиу спротивно на Законот за спречување на корупција го вработил лицето Васко Шутаров кој претходно […]

Антикорупциска комисија цела година не покренува постапка за Еролд МуслиуИзборите одржани на 15-ти Јули Левица ги смета за досеган невиден скандал во нашата изборна историја. Вообичаените тактики како што се изборните опструкции, притисоци, предизборни вработувања, делење ваучери и милионски суми фрлени на поткупи сега беа надградени со хакерскиот напад на интернет-страната на ДИК.  После повеќе од еден месец, од […]

Институциите молчат за изборниот масакр спроведен преку хакерските напади на ...


Денес, пратениците на Левица – Димитар Апасиев и Борислав Крмов, согласно Деловникот на Собранието на Република Македонија, до претседателот Талат Џафери упатија официјално писмено Известување со барање за свикување итна седница за поставување пратенички прашања. Ваквата специјална седница, според Деловникот, е предвидено да се одржува секој последен четврток во месецот. […]

Бараме свикување итна собраниска седница за пратенички прашања на која ...


Денес, во Собранието на Република Македонија, владејачката коалиција на СДС+ДУИ, на очиглед на јавноста, прави противделовнички обид за верификација на мандатот на нови пратеници – спротивно на чл. 17 од Деловникот!Според овој член, за да има верификација на нови мандати мора кумулативно да постојат два акта: 1. Извештај од ДИК; […]

Пратениците на Левица нема да учествуваат во шверцувањето нови пратеници