Добредојдовте на официјалната веб-страница на Левица

Говори во парламент

Партиската функција на Џафери е неспоива со функцијата Претседател на Собрание

Процедурално обраќање на пратеникот и претседател на Левица - Димитар Апасиев, по повод изборот на Талат Џафери како дел од Претседателството на ДУИ. „Уставот во...

Отфрлањето на иницијативата е пленумско а не спикерско овластување – народот е врховен суверен

Процедурално обраќање на пратеникот Димитар Апасиев. „Кога имате достава на иницијатива за референдум на државно ниво, вие како претседател, сте овластен формално-правно да испитате дали...

Дали Премиерот ќе се заложи да помогне на стечајците од АД Центро!?

-Пратеничко прашање на пратеникот Борислав Крмов за Премиерот Димитар Ковачевски. Поранешниот гигант АД Центро, кој уште за време на СФРЈ имаше ланец на самопослуги,...

Ковачевски грицка семки – ароганција која го деградира законодавниот дом

(обраќање на пратеникот на Левица, Борислав Крмов кон премиерот Ковачевски) На седницата за пратенички прашања, Премиерот Ковачевск, во познатото светло на социјалдемократската ароганција покажа целосно...

Крмов: Франција е најголем противник на проширувањето – со овој предлог ние ќе бидеме вечно закочени

(обраќање на пратеникот на Левица, Борислав Крмов) „Со овој предлог, прво, ние ќе бидеме вечно закочени, значи никогаш нема да влеземе во ЕУ, а второ,...

Апасиев: Се гледаме на наредни избори каде Левица и СДС ќе бидат пата-пата, а потоа ви следи пасокизација

(контра-реплика на пратеникот и лидер на Левица, Димитар Апасиев кон Каевски од СДС) „Читаш реплика напишана од центар за комуникации, како типично соросписко платениче и...

Последни објави