Добредојдовте на официјалната веб-страница на Левица

Колумни и блогови

Македонија со најмал раст на БДП во периодот од 2017 до 2022 година

Пишува: Кирил Слезенковски - член на Централниот Комитет на Левица. Република Македонија бележи најмал раст на бруто домашниот производ откако СДС доаѓа на власт по...

Огромниот скок на референтната стапка значи екстра профит на лихвобанките

Народна банка ја објави новата референтна стапка за пресметување на стапката на казнена камата за периодот од 1 јануари до 30 јуни 2023 година, во износ од 4,75%. Претходната...

Апасиев: ДПМНЕ најдобро е да си ќути, локалната политика им се сведува само на провизии и местење на тендери

Во изминатиот период од ВМРО-ДПМНЕ постојано ја обвинуваат партијата Левица дека е во коалиција со СДСМ, бидејќи не им давале поддршка на буџетите во...

Со ребалансот на буџетот повисоки расходи, повисок дефицит и инфлација, а пониски инвестиции и економски раст

Како никогаш до сега, неспособноста на Владата се одразува со ребалансот на Буџетот на Република Македонија за 2022 година, кој е проектиран на рекордни...

Организацијата постои и ќе постои со една единствена цел, да ги исполнува и одржува Гоцевите национални и социјалистички идеали

Другари и другарки, Појавата на Гоце Делчев, токму во тој временски период на национална, политичка, економска и социјална обесправеност и во таква општествена средина воопшто...

Исмаил: Преговорите со Бугарија се закана за македонизмот и за националната безбедност

Прашањата што Софија ги отвора во овие преговори се решени и затворени со Бледскиот договор од 1947, со кој Бугарија го признала сето она...

Последни објави