Црвено Куманово за радикални промени со професорката Ванковска

434491919_1000477298102001_7062452462950871124_n

Вечерва, во револуционерното Куманово, Левица одржа народен митинг каде свое излагање имаа претседателската кандидатка, проф. д-р Билјана Ванковска, носителот на пратеничката листа за ИЕ2 на Левица – Амар Мециновиќ и претседателот на партијата – проф. Димитар Апасиев!

434430147 1000477304768667 8850489938966412299 n

,,Сите шестмина, колку и да изгледаат различно, припаѓаат на иста политичка матрица која се обидува да ја сочува оваа статус-кво состојба” – рече Билјана Ванковска, претседателска кандидатка на Левица, вечерва во Куманово.

434476139 1000477621435302 4407363855124199131 n

„За нив Сонцето изгрева на запад, за нас Сонцето се движи. Нас нè тераат да се самоцензурираме, да се плашиме да кажеме сè што е на М. Тие ја упропастија државата, уништија се – од здравство, судство, образование… А нам ни велат дека користиме штетни наративи? – Не, ние ја говориме вистината“, изјави Ванковска.

Носителот Мециновиќ продолжи: ,,Не може веќе некој да се богати на грбот на народот. Верувајте не’ нѝ се врзани рацете само треба да дојде на власт партија која ќе ја претставува работничката класа.

434489204 1000477451435319 3912221515662689889 n

Ние како граѓани, како работничка класа и како конститутивен народ на оваа држава ние – сме кичмата на оваа држава. И ние ако сакаме национализација на ресурсите, нека е 100 пати австриска ЕВН и амбасадорите и нека се жалат до утре, тоа е тоа – ние ќе бидеме управувачи на својата судбина!”

Loading

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ