Со обидот за цензура на вести, владиниот портпарол дефакто признава дека блефираше во најавата за кривични казни за непопишување

Душко Арсковски

Loading

Тагови:

Донирај онлајн

РЕАКЦИЈА ДО ЈАВНОСТ

Владиниот портпарол Душко Арсковски, вчера во два наврати се обидел да изврши цензура врз ТВ Канал 5, откако претседателот на Левица, Димитар Апасиев имаше изјава во вчерашните вести во 15 часот, кадешто по најавите за кривични казни за непопишување од страна на Арсовски, образложи дека во Законот единствено предвидено кривично дело е – уништување на пописен материјал, а сѐ друго е само блеф на Владата.

Имено, Арсовски два пати се јавил во телевизијата, обидувајќи се да изврши притисок и цензура врз редакцијата. Како што изјавија од Канал 5, тие при подготовката на прилогот, телефонски го контактирале Арсовски, при што од него било побарано изјава во која ќе објасни – врз основа на кој член и од кој Закон, ќе се одговара кривично за повикување на Бојкот на пописот, на што тој одговорил дека нема што да објасни дополнително и дека останува на завчерашната изјава, на која патем ширеше лаги и заплашувања, дека оние кои ќе го бојкотираат пописот со неотворање врата, ќе бидат кривично гонети.

За тоа дека Арсовски блефираше на неговата прес-конференција завчера, стои фактот дека тој во вториот телефонски повик до телевизијата реагирал на тоа – зошто бил пренесен неговиот став, без притоа да даде дозвола за цитирање!?

Ако се земе предвид дека, Арсовски е поранешен новинар, ова експлицитно потврдува дека тој сакал да изврши цензура, бидејќи и самиот знае дека обврска на новинарите е да ги пренесуваат ставовите на јавните функционери и институциите што тие ги претставуваат, со цел јавноста да биде информирана.

Овој случај експлицитно потврдува дека Владата предводена од СДСМ со закани и насила, без почитување на Устав и закони, се обидува да спроведе попис во услови кога и светски медиуми ја прогласија Македонија за трета држава по смртност во светот. Кривична одговорност мора да има, но, за сите оние чинители кои активно пропагираат попис за време на светска пандемија, со што вршат кривично дело „Тешки дела против здравјето на луѓето” од член 217 од Кривичниот законик, што е квалифициран облик на кривичното дело „Ширење заразна болест” од член 205 од КЗ.

 

ПОЛИТИЧКА ПАРТИЈА ЛЕВИЦА
24 март, 2021

Loading

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ