(Видео) Крмов: Ние попрво ќе лежиме во затвор, отколку да гласаме за бугаризација во Собрание

крмов

Loading

Тагови:

Донирај онлајн

„Што се однесува до уставните измени, ние попрво би лежеле во затвор, отколку да кренеме рака за такво нешто. А алтернатива има – ова ќе се одбие и ќе дојде друго.

Во ЕУ одат на линија на помал отпор. А ние (нашата дипломатија) сме како кифли, како тесто, нѐ месат од 2001г. Не е само бугаризацијата, сѐ ќе ни накалемат.

Ние немаме знаење, искуство, ужасно корумпирани и на крајот сме неспособни – нашата дипломатија на чело со Бујар Османи.

Кога треба да разговараме за нешто заедничко, албанските партии се делат, а сега не дозволуваат ни огромното мнозинство на народ да се изјасни. Нема да гласаат само Македонци, ќе гласаат и Турци, Роми и Срби, сите се против. Над 70% од вкупното население е против овој договор, кај македонското население тој процент е над 90%.

Осумдесет до деведесет проценти од гласачите на СДСМ кои го поддржаа Преспанскиот договор се против овој „француски“ предлог и токму затоа Владата не дозволува да се случи референдум.“

*Извадок од вчерашното гостување на пратеникот на Левица, Борислав Крмов во емисијата „Само вистина“ на Канал 5.

ПОЛИТИЧКА ПАРТИЈА ЛЕВИЦА

29.09.2022г.

Loading

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ