Шестта левичарска планинарска тура – Врши Дол

347252553_1290225448278905_5322656090557763010_n

Loading

Тагови:

Донирај онлајн

Претседателот на Левица Димитар Апасиев и останати членови на Левица положија цвеќе на местото каде се наоѓала планинска колиба во која се собирале и се организирале борците на Плачковичкиот партизански одред како и борците од другите места од источна Македонија.

По повод 80 годишнината од загинувањето на Ванчо Прке – Сермен, Тошо Арсов, Ванчо Китанов и Александар Митрев, Левица оддаде почит пред спомен обележјето на паднатите херои.

На 21 мај 1943 г. се опколени и во нерамна борба се убиени повеќе партизански великани и херои од источниот дел на Македонија.

ПОЛИТИЧКА ПАРТИЈА ЛЕВИЦА

21.05.2023

Loading

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ