(Видео) Пратеникот Апасиев во вербална војна со “кумановското крило” во владата – до кога ќе ја злоупотребувате полицијата за ваша пресметка со левичарите?

dimitar

Лидерот на Левица – проф. Димитар Апасиев, на денешната собраниска седница, до министерот Оливер Спасовски и до премиерот Ковачевски постави три пратенички прашања:

1. Дали министерот Спасовски раководи партиска или државна полиција и кој е организаторот на хајките против Левица (дали тој; дали премиерот или, пак, партискиот генсек Миле Зечевиќ)?

2. Дали министерот вршел притисок врз Внатрешната контрола на МВР за владино прикривање на (пара)полициските структури од СДС, кои немаат никаква дисциплинска последица за тортурата која ја прават врз членови на раководството на Левица?

3. Дали македонските безбедносни служби го користат шпиунскиот софтвер „Пегасус“ – којшто го користеле 14 земји-членки на ЕУ и кој се користи за компромитирање на политичките опоненти и неистомисленици?

ПОЛИТИЧКА ПАРТИЈА ЛЕВИЦА

26.01.2023

Loading

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ